Mail server

Mail server

Obrázek uživatele Cx

Minulý týden se nám podařilo přemigrovat všechny emailové schránky na nový server. Nebyl to snadný krok a povedlo se nám udělat jeden přešlap, který zkomplikoval práci uživatelů protokolu IMAP. Nyní je již vše v pořádku, tak si to pojďme shrnout.

Starý mailový server byl postaven na distribuci Gentoo a běžel na dnes už nedostačujícím hardwaru. Navíc neobsahoval některé důležité aktualizace, což mohlo vést k problémům s bezpečností. Rozhodli jsme se proto nasadit nový server založený na distribuci Debian a použít jiného softwarového vybavení. Od nového serveru jsme si tedy slibovali následující:

  • Stabilita a bezproblémovost distribuce Debian
  • Škálovatelnost
  • Nasazení na naší virtualizační technologii
  • Menší nároky na hardware
  • Dořešení problémů s certifikáty

Debian na novém serveru nahradil Gentoo hlavně z toho důvodu, že zabíralo mnoho času ho udržovat aktualizované. O POP a IMAP se staral daemon Courier, který ale způsoboval serveru občasné výkonové problémy, takže pryč. Nahradil ho Dovecot, který navíc přináší příslib pokročilého filtrování nastavitelného uživatelem (přesměrování, rozřazení do složek apod. ve webmailu).

Virtualizace v současné době vládne a protože jsme na ní velmi dobře připravení, postavili jsme nový mail server na virtuálním serveru běžícím na serveru Blade Dell M1000e. Toto řešení by mělo pomoci i v rozložení e-mailových účtů na více serverech. Nový certifikát by měl dát uživatelům pocit bezpečí na nezabezpečených kanálech.

Změna se uživatelů dotkla i negativně. U některých se začala pošta přes protokol IMAP stahovat znovu, jiným se vytvořila druhá fyzická schránka kvůli chybným záznamům v databázi, které na Courieru fungovaly jak měly. Nakonec se nám ale všechny problémy podařilo vyřešit. Bohužel, o dva dny později se dostal do problémů databázový server, který se dva dny po migraci odmlčel a nedával mailovému serveru potřebné podklady. Šlo o problém, který byl na migraci nezávislý a teď už je vše v pořádku.

Uživatele čeká už jen jedna nepříjemná věc a to změna certifikátu, kolem kterého budete informovaní v jiném článku.

Se novinkami souvisí i nějaké změny konfigurace. Snažili jsme se udržet kompatibilitu předchozího nastavení s tím současným. Víceméně se podařilo až na některé verze klienta Outlook, pro který bylo potřeba přidat berličku.

Správně byste měli mít e-mailového klienta nakonfigurovaného tímto způsobem:

POP server mail.best-hosting.cz
IMAP server mail.best-hosting.cz
SMTP server mail.best-hosting.cz (port 25 a 2525)
Webmail webmail.best-hosting.cz

Vaše současné nastavení bude fungovat. Pro bezpečnou SSL/TLS komunikaci se ale doporučuje nastavit uvedené hodnoty.

Pokud se o své DNS staráte sami, nasměrujete svůj MX záznam na mail.best-hosting.cz.

K další neméně podstatné změně došlo u webmailu, kde jsme aktualizovali Vámi oblíbený RoundCube z verze 0.3.1 na poslední stabilní verzi 0.7.2.
Odkaz na všechny featurky nového webmailu naleznete zde .