BEST-HOSTING je mrtev! Ať žije BEST-HOSTING!

BEST-HOSTING je mrtev! Ať žije BEST-HOSTING!

Obrázek uživatele Cx

V úterý 24. srpna jsme vypnuli starý webhosting a dali se na cestu k úplně novému. Abyste správně pochopili, dva roky vyvíjíme nový systém, který dokáže spravovat jak webhostingové účty, tak VPS servery, poradí si s DNS záznamy, fakturací, umožní uživatelům měnit parametry jejich služeb a mnoho mnoho dalšího. Během vývoje jsme se snažili dosáhnout několika cílů:

  • Přehled nad hardwarem na jednom místě
  • Co možná největší automatizace byrokratické mašinérie (fakturace)
  • Předat větší moc nad službami uživatelům
  • Udělat pořádek v různých službách, se kterými starý systém nepočítal
  • Nabídnout zákazníkům i možnost výdělku pomocí affiliate programu

Na původním systému jsme fungovali 4 roky a už po několika měsících jsme narazili na problémy, které se nedaly řešit jinak, než navržením systému zcela nového. Byla to cenná a drahá lekce, ale díky tomu se nám podařilo získat dostatek zkušeností a navrhnout nový a mnohem lepší systém. Tady bychom mohli oznámení ukončit, protože všechna důležitá fakta už víte, ale my jsme si řekli, že nabídneme i něco víc, protože během migrace se objevily i některé problémy, které se mohou projevit ještě nyní.

První problém nám při migraci dělalo PHP 5.2. Jde o již nepodporovanou verzi, která byla k nalezení například v Debianu 5.0. Nasadit Debian 5.0 Lenny bylo nemyslitelné, protože jeho podpora skončila v únoru tohoto roku a nejsou dostupné už žádné aktualizace. Z některých zrcadel už zmizely i jeho balíčky. Rozhodli jsme se ze zdrojových kódů PHP 5.2.17 vytvořit vlastní balíček, který jsme nasadili na Debian 6.0 Squeeze. Kompilaci balíčků se v BEST-HOSTINGu snažíme obecně vyhnout, protože tím ztrácíme dynamiku, jenž Debian poskytuje a přidává nám to více práce se servery. Tady to ale jinak nešlo.

Když jsme měli vyřešen balíček, chtěli jsme současný hosting postavený na mod_php nahradit hostingem postaveným na mod_fcgid. K tomu nás vedly tyto důvody:

  • Vyšší bezpečnost
  • Jednodušší monitoring a odhalování problémů
  • Dynamičtější přidělování systémových prostředků

Na druhé misce vah se pak nachází větší paměťové nároky, ale to nás na strojích s aktuálními 576 GB RAM zase tolik nepálí. Staré weby ale na mod_fcgid nebyly zvyklé a čekali jsme z této strany různé problémy. Nakonec na ně nedošlo a spíše jsme narazily na různé výjimečné konfigurační nuance uvnitř vhostů Apache. Byly to parametry, které nebyly udržované v žádném systému a tak se při migraci jednoduše ztratily.

Migrace probíhala na pozadí a jediné, jak jsme uživatele omezovali, bylo přístupem do administrace. Bylo to nutné a umožnilo nám to provozovat kopii celého hostingu na nových strojích a tím pádem jsme odstranily řadu problémů ještě před tím, než na to narazili naši uživatelé. Data jsme průběžně synchronizovali pomocí rsync. Synchronizace přibližně 300 GB dat zabrala necelou hodinu. Pro zajímavost uvedeme, že prvotní přenesení zabralo 8 hodin, což je asi 10 MB za sekundu. I když je celá síť gigabitová, tak takto nízké rychlostj jsme dosáhli kvůli starému serveru, ze kterého se data kopírovala pomocí rsync na 4 nové servery. Původní plán migrace počítal se třemi dny, ale nakonec se protáhl na celý týden. Nechtěly jsme riskovat data uživatelů a tak bylo potřeba pro mnoho věcí napsat testovací skripty.

Nejvíce nám dala zabrat migrace DNS záznamů. U každé domény, která u nás má hosting, jsme chtěli mít základní šablonu pravidel, kterou jsme měli v plánu doplnit o rozdílné záznamy. Bohužel se to ne úplně povedlo a některé záznamy se nepřenesly. Problémy jsme měly s MX záznamy Googlu i s některými dalšími. Postupně problémy odstraňujeme a i když se nám podařilo najít většinu chybějících záznamů, u některých se to nepovedlo.

Nyní už se komunikace s uživateli uklidňuje a my se chystáme spustit nové služby pšššššššt, a pokračovat v uhlazování nové administrace.

Děkujeme tímto všem našim klientům za trpělivost a důvěru. Věříme, že nový systém Vám ulehčí a zefektivní Vaši práci.